پناهندگی در سوئیس

اطلاعات در مورد مراحل پناهندگی در کشور سوئیس

به روز شده: 29 نوامبر 2018

کشور سوئیس ، کشوری امن برای حفظ کنوانسیون ژنو در حمایت از پناهجویان ( و اولین پروتکل آن ) و اعضای اروپایی کنوانسیون در تامین حقوق بشر می باشد . گرچه در گذر 30 سال گذشته  ، سیاست پناهندگی سوئیس که شامل مراحل ملی و مفاد ماده های آن می باشد ، بارها و بارها تجدید نظر گشته و باعث شده تا این قوانین سخت گیرانه تر شوند . آخرین اصلاحات در طی یک رأی گیری عمومی در ژوئن 2106 به تصویب رسید ، که از سال 2109  به اجرا در خواهد آمد .

در این صفحه شما به یک بررسی اجمالی دسترسی خواهید داشت و همچنین در جریان یک نمودار سیر مراحل اداری در مورد پناهندگی در این کشور ، قرار خواهید گرفت . یک صفحه اطلاعات به چندین زبان که در دسامبر 2105به روز رسانی شده ، نیز موجود است .

اداره های کشور : در کشور سوئیس تقاضاهای پناهندگی توسط دولت مرکزی و از طریقسازمان مهاجرت کشور واقع در شهر   برن   مورد بررسی و تصمیم گیری قرار می گیرد . دادگاه اداری فدرال واقع در سنت گالن ، در مورد تقاضای تجدید نظر برای پرونده هایی که پاسخ منفی دریافت کرده اند ، تصمیم گیری خواهد نمود . در بین استانها ، که کانتون  نامیده می شوند در موارد اسکان دادن ، خدمات و مراقبت و اخراج متقاضیانی که در موردشان تصمیم منفی گرفته شده است ، تضاد دیده می شود . بیست و شش استان وجود دارند که هرکدام دارای یک اداره مهاجرت استانیمی باشند .

خلاصه : متقاضیان پناهندگی در یک مرکز پذیرش ، تقاضای پناهندگی می کنند . پس از اولین مصاحبه ، شما به یک مرکز پناهندگی واقع در یکی از استانها منتقل می گردید . پس از دومین مصاحبه که طولانی تر می باشد ، سازمان مهاجرت تصمیم می گیرد که آیا شما ، پناهندگی دریافت می کنید یانه .  در صورتی که تصمیم منفی اتخاذ گردد ، در دادگاه اداری فدرال  قابل اعتراض می باشد . 

جهت بررسی شانسهای شخصی خود و بهبود حقوقتان ، به شما توصیه می کنیم که هرچه زودتر مشاوره حقوقی بگیرید به خصوص برای آمادگی در مصاحبه پناهندگیتان  .   شما در اینجا  به  لیستی  از مراکز مشاوره رایگان  و لیستی  از تماسهای دیگر دسترسی خواهید داشت ..

هنگام ورود

مفهوم بنیادین از کنوانسیون مربوط به پناهجویان اینست که ، هر فردی این حق را دارد تا در صورتی که مورد تعقیب قرار گرفته ، جهت محافظت از خود ، تقاضای پناهندگی نماید و این کار را می تواند در تمامی کشورهای امضاء کننده انجام دهد . هر درخواست باید به صورت فردی در نظر گرفته شود . در کشور سوئیس هر پلیس و مرزبانان وظیفه دارند که به تقاضای شما توجه کنند و ترتیب انتقال شما به یکی از هفت مرکز رسیدگی و پذیرش باز، را بدهند . جهت ارایه تقاضای پناهندگی در فرودگاههای بین المللی  ژنو و زوریخ  در توضیحات بعدی ، اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد .  همچنین شما می توانید مستقیما در یکی از این مراکز بجز زوریخ ، تقاضای پناهندگی کنید .

توجه کنید : اگر شما تقاضای پناهندگی خود را به پلیس یا مرزبانان  بیان نکنید ، حداقل با گفتن لغت :  اسایلم  - عقب برانند .   آنها می توانند شما را به سمت کشوری که از آن آمده اید asylum

این عمل  آنها پیرو معاهده دوجانبه  کشور سوئیس با تمامی همسایگانش  و بسیاری از کشورهای دیگر ،  صورت    می گیرد . گزارشهای زیادی داده شده که پلیس و مرزبانان ، حتی افرادی را که با وضوح تقاضای پناهندگی خود را بیان کرده اند به عقب رانده اند . این امر ممکن است برای شماهم واقع شود ، ما به شما توصیه می کنیم که کمک حقوقی بگیرید  . همچنین شما می توانید ، متن   عقب رانده شدن در این بخش را مطالعه کنید .

اولین مرحله

شما نمی توانید انتخاب کنید که به کدام مرکز پذیرش فرستاده شوید و آزادی عمل کاملی نخواهید داشت . گرچه ، اجازه خواهید  داشت  که  در طول روز حداقل  برای یک  نوبت از مرکز بیرون رفته و سپس بازگردید . در مرکز پذیرش در ابتدا شما باید یک فرم اطلاعات شخصی را پر کنید ، از شما انگشت نگاری و تصویر برداری می شود ، یک آزمایش کامل پزشکی نیز انجام می گیرد . اگر شما نابالغ و تنها  باشید  و مقامات در مورد سن واقعی شما تردید داشته باشند ، یک آزمایش ارزیابی سن نیز انجام می گیرد . می توانید متن    افراد نابالغ   در این بخش را ببینید .  شما یک مصاحبه اولیه خواهید داشت که در مورد هویتتان و چگونگی ورودتان به کشور سوئیس پرسیده می شود  همچنین باید به صورت خلاصه شرح دهید که به چه دلایلی از کشورتان عزیمت کرده اید . اغلب ، افراد این مصاحبه را پراز اضطراب می بینند و چنین احساس می کنند که توسط مصاحبه کننده ، مورد هجوم قرار گرفته اند . با این وجود بسیار مهم است که برای جواب دادن وقت بگذارید و تمامی سؤالها را با جزئیات و دقیقا پاسخ دهید . بعدا  مجددا پرسشهایی به همین صورت درباره چگونگی فرارتان پرسیده خواهد شد که نباید در پاسخهایتان تناقض دیده شود . بنابراین بسیار مهم است  در جوابهایی که می دهید  دقیق  باشید و به آنچه می گویید کاملا توجه  داشته باشید  تا  بتوانید  آنها را بعدا به یاد آورید .  اغلب تناقضهای بین مصاحبه اول و دوم   باعث می شود که مقامات تصمیم به  رد تقاضای پناهندگی شما بگیرند .  مصاحبه با حضور یک مترجم که به زبان شما صحبت می کند انجام می پذیرد .

پس از انجام این مصاحبه ، سازمان مهاجرت ممکن است تصمیم به فرستادن شما به کشور دیگری که جزء قرار داد  دوبلین است ، بگیرد . برای این که اطلاعات بیشتری در این مورد داشته باشید ، به بخش  آلمان  مراجعه کرده  و دوبلین سه  را مطالعه کنید . اگر شما  در مصاحبه بگویید که از یکی از کشورهای عضو قرار داد  دوبلین عبور کرده  و به سوئیس آمده اید و یا اینکه در یکی از کشورهای اروپایی سابقا از شما انگشت نگاری شده و در بانک اطلاعاتی      یوروداک  ذخیره شده باشد ، این سازمان برای اخراج شما به آن کشور اقدام خواهد کرد و برایتان EURODAC

 “Nichteintretensentscheid”/ “décision de non-entrée en matière  یک گواهی :

صادر می کند . کشورهایی هستند که    کشور امن سوم    نامیده می شوند . اگر شما با عبور از یکی از آنها وارد سوئیس شده باشید ، ممکن است سازمان مهاجرت اقدام به صدور این گواهی نماید و شما را اخراج کند . کشورهای    کشورهای امن سوم  محسوب می شوند    عضو اتحادیه اروپا  و کشورهای انجمن تجارت آزاد اروپا EU - EFTA

چنانچه شما شرایط ماندن یا ویزای معتبر کشور امنی دیگر را داشته باشید باز ممکن است این گواهی اخراج برایتان صادر گردد . اگر شما در هنگام مصاحبه بیان کرده باشید که ورود شما به سوئیس فقط برای دلایلی است که ربطی به پناهندگی ندارد ، مانند دلایل صرفا اقتصادی ، مثلا گفته باشید :  برای کار ..... در این حالت نیز احتمال صدور گواهی اخراج وجود دارد .

گرچه ، طی شدن مراحل قانون دوبلین زمان می برد و شما این حق را دارید که اعتراض و تقاضای تجدید نظر کنید . این موارد برای شما امتیاز محسوب می گردد :  اگر سنتان زیر 18 سال است ، در سوئیس اقوام نزدیک دارید که پناهنده می باشند و یا در حال طی کردن مراحل پناهندگی هستند  و  یا  شرایط زندگی شما در کشور دیگری که عضو دوبلین است به صورتی باشد که پایمال کننده حقوق انسانی شخصی شما باشد . حال اگر شما یکی از این امتیازها را دارید ، فقط پنج روز کاری فرصت دارید تا به حکم اخراجتان اعتراض کنید و با توجه به آنها تقاضای تجدید نظرنمایید  بنابراین هر چه زودتر برای کسب مشاوره حقوقی اقدام کنید ، برای اطلاع بیشتر به بخش  تماسها  مراجعه کنید . این مهلت کوتاه  پنج روزه ، شامل زمانی که شما در فرودگاه تقاضای پناهندگی داده باشید و یا وقتی که از کشوری  با ماهیت امن سوم آمده باشید ، نیز می گردد .

اگر سازمان مهاجرت برایتان حکم اخراج از سوئیس برمبنای قانون دوبلین صادر کرد و شما تبعیت نکردید ، می تواند منجر به زندانی شدن شما گردد . زمانی که شما در زندان هستید این حق را دارید که وکیل بگیرید تا قانونی بودن حکم حبس شما بررسی گردد . برای اینکار خودتان باید از طریق نوشتن یک تقاضای کتبی ، نیازتان را به وکیل اعلام نمایید شما در اینجا فایل مذکور را می توانید دانلود کنید ، که با تکمیل و ارسال آن به دادگاه کیفری استانی :

وکیل اختصاص داده می شود . زندان بان برای ارسا ل برایتان  “Zwangsmassnahmengericht”

این نامه به شما کمک می کند .

 داده می شود . این مجوز به متقاضیان پناهندگی داده می شود و تا N-Permitدر اولین مرحله به شما  مجوز 

زمانی که به پرونده آنها رسید گی شود و رأی صادر گردد ، اعتبار دارد . این مجوز اجازه سفر شما به خارج از سرزمین سوئیس را نمی دهد .

دومین مرحله : پس از حداکثر 90 روز ، شما باید به یکی از بیست و شش استان این کشور فرستاده شوید . این مدت زمان در مورد پرونده های غیر عادی ، می تواند طولانی تر شود . شما نمی توانید استانی که به آنجا منتقل می شوید  را انتخاب کنید ، استثنا فقط برای اشخاصی وجود دارد که در آن استان فامیل نزدیک داشته باشند . تفاوت بسیار زیادی در شرایط استانها وجود دارد ... از خوابیدن در پناهگاهی زیرزمینی  تا داشتن یک اتاق شخصی  یا حتی فوق العاده تر داشتن یک واحد مسکونی .  شما حداقل برای مدت زمان سه ماه اجازه کار ندارید . گرچه در اکثر استانها فقط زمانی شما اجازه کار ، شرکت در دوره های زبان یا دوره های ادغام را دارید که پاسخ مثبت جهت تقاضای پناهندگیتان دریافت کرده باشید . اگر شما به استانی فرستاده شده باشید که در آنجا متقاضیان پناهندگی اجازه کار دارند و می خواهید مشغول به کار شوید ، باید تقاضای مجوز کار نمایید . الزامات مختلفی برای دریافت این مجوز وجود دارد ، از این رو  به شما پیشنهاد میکنیم تا قبل از ارایه تقاضای کار ، کمک حقوقی دریافت کنید ، بخش  تماسها  را مشاهده کنید . جهت امرار معاش شما روزانه برای هرنفر مبلغ حدود 30 فرانک که برابر با 27 یورو می باشد دریافت خواهید کرد که به منظور پوشش دادن تمام نیازهایتان می باشد و این مبلغ در استانهای مختلف ، متفاوت هست . بیمه نیازهای اساسی سلامتی نیز به شما تعلق می گیرد . به نظر می رسد که این خدمات خیلی زیاد است اما شما باید توجه داشته باشید که سوئیس یک کشور بسیار گران قیمت می باشد ، قیمت یک پاکت سیگار بیش از 8 فرانک که معادل 20/7 یورو ، قیمت نیم کیلو نان بیش از 5/4 فرانک که معادل 4 یورو است ، می باشد . در بعضی از مراکز شما با انجام دادن کارهایی مانند نظافت یا یاری رساندن به همسایه هایی که کشاورز می باشند ، می توانید مبلغی پول به دست آورید .

در یک مقطع زمانی سازمان مهاجرت برای انجام دومین مصاحبه شما را دعوت خواهد نمود . این مصاحبه نسبت به اولین ، مدت زمان بیشتری به طول خواهد انجامید و با حضور یک مترجم در شهر  برن  انجام خواهد شد . معمولا یک نماینده از سازمان شورای پناهجویی سوئیس حضور خواهد داشت تا مطمئن شوند که حقوق شما در طول مصاحبه محفوظ باشد . مصاحبه با شما توسط یک نفر همجنستان انجام خواهد شد و اگر شما بخواهید می توانید شخصی را جهت همراهی با خود بیاورید البته ایشان نباید خودش در جریان مراحل پناهندگی باشد . در آغاز مصاحبه کننده از شما خواهد پرسید آیا شما با وضوح قادر به درک گفتار مترجم هستید ؟ در صورتی که مترجم مسلط به زبان شما نیست قطعا این مشکل را گوشزد کنید . در انتهای مصاحبه مترجم کل مکالمات را برای شما بازگو خواهد کرد و از آنجا که تماما مکتوب شده اند ، شما باید امضاء کنید . متن ثبت شده مصاحبه را خیلی با دقت بخوانید و بررسی کنید و اگر اشتباهی رخ داده آن را تصحیح کنید . سعی کنید آنچه را در مصاحبه اول در مرکز پذیرش بیان کرده بودید به یاد آورید و اکنون از پیش آمدن تناقض جلوگیری کنید یا اگر در این مصاحبه سخن متفاوتی گفته اید ، بگویید که می خواهید اکنون  این مطلب را به اظهارات گذشته خود اضافه کنید و دلیلش را توضیح دهید .

تصمیم منفی و پذیرش موقت

پس از پایان دومین مصاحبه ، سازمان مهاجرت در قبال تقاضای پناهندگی شما تصمیم خواهد گرفت ، که ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد . تجربه ثابت کرده که این مدت زمان نمی تواند تاثیری بر افزایش شانس شما در دریافت پاسخ مثبت داشته باشد . معمولا مدت زمانی که طول می کشد تا سازمان مهاجرت تصمیم خود را ابلاغ کند  از شش ماه تا چند سال زمان می برد . اگر شما پس از گذشت 2 سال هنوز پاسخی دریافت نکرده اید ما به شما توصیه می کنیم که کمک حقوقی دریافت کنید 

در صورتی که با تقاضای پناهندگی شما موافقت نشد ، سریعا باید وکیل بگیرید . فقط 30 روز فرصت دارید تا

 ارایه دهید و تقاضای تجدید نظر نمایید . اگر شما نتوانستید وکیلی بیابید  یا  خود را به دادگاه اداری فدرال  اعتراض

با مرکز مشاوره ای تماس بگیرید تا برایتان اقدام کنند ، خودتان نیز می توانید اعتراضتان را ارایه دهید .

در اینجا می توانید یک الگو برای اقدامتان بیابید .

Beschwerde   اعتراض  =

اعتراضی مؤثر است که در آن با وضوح و مشخصا منظورتان بیان شده باشد و با درج تاریخ به امضاء شخص شما رسیده باشد . این تقاضا را باید همراه با دو فتوکپی از جواب رد تقاضای پناهندگیتان به دادگاه اداری فدرال بفرستید .

(Bundesverwaltungsgericht, Postfach, 9023 St. Gallen)

در کشور سوئیس شما با یکی از چهار زبان رسمی فرانسوی ، آلمانی ، ایتالیایی ، رمانش می توانید با دولت ملی ارتباط برقرار کنید . گرچه  برای تماس با دولت استانی لازم است که شما ، یکی از زبانهای رایج در آنجا استفاده کنید .

در گام  دوم ، پس از رد عنوان پناهجو ، سازمان مهاجرت بررسی می کند که آیا حذف شما ممکن ، با دلیل و قانونی می باشد یانه ؟  اگر چنین نبود ، شما به صورت موقت برای ماندن در سوئیس پذیرفته می شوید  و مجوز اف           را دریافت می کنید .  F-Permit

این مجوز به شما اجازه کار کردن را به شرط اجازه از اداره مهاجرت استانی می دهد . همچنین ،  شما برای تغییر مکان به استانی دیگرنیز باید تقاضا و دریافت اجازه کنید . در طول مدت سه سال اول نمی توانید از برنامه الحاق خانواده ، حضور در برنامه های کمک در ادغام و دوره های آموزش زبان ، استفاده کنید . در صورتی حق کار کردن را دارید که استخدام کننده شما بتواند ثابت کند که : نتوانسته فردی سوئیسی یا شخصی خارجی با مجوزی بهتر جهت انجام آن کار ، بیابد . تجربه به ما ثابت کرده است که با   مجوز اف   یافتن یک شغل مشکل است .  با داشتن این مجوز شما مجاز به مسافرت به کشورتان نمی باشید ،  در غیر این صورت منجر به باطل شدن آن می گردد . فقط در حالتهای خاص اداره مهاجرت استانی یک مجوز مسافرت  صادر می کند . اگر شما در کشوری دیگر تقاضای پناهندگی بدهید  مجوز اف  را در کشور سوئیس از دست خواهید داد .

تصمیم مثبت و دریافت عنوان پناهنده

چنانچه شما نهایتا پاسخ مثبت دریافت کردید و به عنوان یک پناهنده پذیرفته شدید  ، مجوزی با نام

.که مفهوم اجازه اقامت را دارد   به شما اختصاص می گیرد B-Permit

که سالانه باید تمدید گردد و با توجه به مفاد کنوانسیون ژنو در حمایت از پناهجویان ، یک مدرک مسافرت پناهجو به شما تعلق می گیرد که توسط آن حق مسافرت به کشورهای دیگر را دارید ، اما به کشور خودتان نمی توانید مسافرت کنید ، در غیر این صورت عنوان پناهندگی شما باطل خواهد گشت . در سرتاسر کشور سوئیس شما آزادید که تردد کنید و همسر و فرزندان نابالغ شما نیز به عنوان پناهنده محسوب می گردند و اجازه ورود به سوئیس را دریافت خواهند کرد حق شرکت در دوره های کمک در ادغام را خواهید داشت ، می توانید در کلاسهای آموزش زبان شرکت کنید و اجازه کار کردن نیز دریافت می کنید .  اگر مشغول به کار نباشید  یا دستمزد دریافتی شما کمتر از حد   موردنیازبرای امرار معاش   باشد  یارانه رفاه اجتماعی نرمال   دریافت خواهید کرد . سطح رفاه اجتماعی تقریبا 20% بیشتر از میانگین دریافتی شما به عنوان پناهجو می باشد .

دومین تقاضای پناهندگی

شما فقط مجاز به ارایه یک تقاضای پناهندگی دیگر هستید ، آنهم  فقط در صورتی که موقعیت شما در سوئیس یا کشورتان بگونه ای تغییر کند که شرایط پناهندگی مناسب تر گردد . اگر فکر می کنید می توانید این کار را انجام دهید ، به شما توصیه می کنیم که وکیل بگیرید یا با یک مرکز   کمک حقوقی   تماس بگیرید . لطفا توجه داشته باشید  که با توجه به قانون پناهندگی سوئیس ، زمانی که منشأ    آزارواذیت    فردی که به اصطلاح پناهنده نامیده می شود ، به دلیل فعالیتهایش در کشور سوئیس باشد ونه از کشور خودش ، دراین صورت سازمان پناهندگی به ایشان محافظت اعطاء نخواهد کرد و در این صورت این سازمان از دادن پناهندگی نیز امتناع خواهد نمود . گرچه ممکن است برای او یک صادر گردد .  F- Permit

روش جدید تسریع در مرحله بررسی

لطفا توجه داشته باشید  که ، کشور سوئیس از تاریخ فوریه 2104  در زوریخ  در مرکز :

   در حال آزمودن یک روش بررسی سریعتر می باشد که احتمالا از تاریخ the Juch-Hof centre

آوریل 2109  در سرتاسر سوئیس در قالب جدیدترین قوانین پناهندگی که مورد تجدید نظر و بازبینی قرار گرفته اند ، بکار گرفته خواهد شد . تعدادی از اشخاص به صورت غیر انتخابی این شانس را خواهند داشت تا تقاضایشان تحت این سیستم جدید قضاوت گردد و تمامی مراحل و پرونده ها در یک مرکز مورد بررسی قرار خواهد گرفت . این مرکز  نیمه باز می باشد ،  به این معنی که شما در طول روز می توانید از مرکز خارج شوید ولی در هنگام شب باید باز گردید .

در طول  مراحل بررسی سریع  در قبال تقاضاهای دریافت شده حداکثر ظرف مدت زمان 140 روز تصمیم گیری صورت می پذیرد ،  بجز پرونده های  خاص و پیچیده که به زمان زیادتری نیاز دارد . در این صورت شما به یک مرکز استانی منتقل خواهید شد . اگر شما پاسخ منفی در این  مرحله بررسی سریع  دریافت کردید ،  فقط 10    روز برای اعتراض فرصت دارید و اگر جواب منفی که به تقاضای شما داده شده ، به دلیل اعمال قانون دوبلین یا امن بودن کشورتان  یا دلایل  غیر قابل پذیرش  باشد ، فقط جهت اعتراض و تجدید نظر 5  روز کاری فرصت دارید .

از همان آغاز مراحل رسیدگی به تقاضای پناهندگیتان ،  شما به مشاوره حقوقی رایگان دسترسی خواهید داشت . چنانچه شما در جریان دادرسی بودید و مشاور حقوقی شما نتوانست برای ارایه اعتراض تصمیمی جدی بگیرد یا اینکه برخلاف خواسته شما اقدام به اعتراض ننمود ، سریعا خودتان با یک مشاور حقوقی دیگر تماس برقرار کنید . لطفا  به  بخش تماسها مراجعه کنید تا به آدرسهای بیشتری دسترسی داشته باشید . 

Go back