سویدن

تماس به سوئد

گرو‌های محلی پناهجویان و پناهندگان

این گرو‌ه‌ها حامی پناهجویان و افراد بدون اوراق هویت هستند. اگر در شهر محل اقامت خود، نمی‌توانید گروهی پیدا کنید، با این آدرس تماس بگیرید:

Read more …

بررسی اجمالی سوئد

سوئد در به تصویر کشیدن خود به عنوان کشوری منصف و انسان دوست موفق بوده ، در حالی که هم زمان سیاستهای مهاجرتی و پناهجویی سخت و غیر انسانی را به کار گرفته . چگونه برخورد کردن مراجع مهاجرت سوئد با پناهجویان عراقی ، نمونه ای بارز از این دورویی می باشد ، به این صورت که در اوایل سال 2006 میلادی ، کشور سوئد ادعا بر امن بودن عراق کرد و با این کشور تفاهم نامه ای مبنی بر بازگرداندن پناهجویان به عراق ، به امضاء رساند . سوئد رهبری بازگرداندن و اخراج پناهجویان به افغانستان را به عهده گرفت و از ابتدا این ادعا را داشت که : جایگزینهایی بی خطر ، برای پناهجوی داخلی وجود دارد . کشورهای اروپایی ، سیاست پناهجویی مشترک دارند و سوئد اجرای آن را به عهده داشته و دارد . در خلال ریاست سوئدی در سال 2009 میلادی " برنامه استکهلم " به تصویب رسید ، که مهاجران را با یکدیگر اجماع می کند ، با امنیت داخلی و خارجی . همچنین این کشور برای تغییر قوانین کار و مقررات ویزا که به اصطلاح بخشنامه مهاجرت نامیده می شود ، تلاشهای زیادی کرده ، در جایی که از نیروی کار مهاجران با حداقل  حق و حقوق ، سوء استفاده می گردد .

Read more …

سوئد و دوبلین 2

 

بعضی از رد مرزها به یونان از این کشور توسط داد ګاه های مهاجرت متوقف شدند اما با کشاندن پروندهای مذکور به

Read more …

پناهندگی در سوئد

در تاریخ هشتم دسامبر ، آژانس مهاجرت سوئدی  Migrationsverket در مورد وضعیت و چگونگی امنیت در افغانستان گزارشی جد ید به چاپ رساند . با توجه به این موضوع ، بررسی مجد د پرونده برخی ازافغانی هایی که حکم اخراج را دریافت کرده اند ( سه نوبت رای منفی ) امکان پذیر است . اگر شما می خواهید که پرونده تان مجددا مورد رسیدگی قرار گیرد ، باید باید تقاضای رفع مانع  کنید (verkstallighetshinder) .  به این منظور ، مهم است که شما دلایل جدیدی را ارایه کنید . گرچه ، شما باید تفاوت بین گزارش جدید در مقایسه با گزارش قدیمی را درک کنید و این مطلب مهمی است . شما برای  رفع مانع  فقط یک بار فرصت استفاده از دلایلتان را دارید . بنابراین مهم است که این کار به درستی انجام گردد ، پس از فردی بخواهید تا این تقاضا را برایتان تنظیم کند . آژانس مهاجرت برای این خواسته شما به وکیل مبلغی پرداخت نمی کند ، بنابراین شما از قبل برای خودتان یک وکیل خوب بگیرید و یا از یک گروه که در ضمینه پناهجویی مشاوره می دهد کمک بگیرید ، مگر آنها بتوانند کمکتان کنند . 

Read more …

سوئد و جنس

قانون اتباع خارجی در سوئد باید به لحاظ جنسیتی خنثی باشد. در عین حال، نوعی نگرش مردانه و سنتی فرآیند پناهجویی را شکل می‌دهد. در عمل، این نگرش از آنجایی که زنان اغلب به دلایل متفاوتی از مردان مورد سرکوب قرار می‌گیرند، کار آنها را در ارتباط با به اثبات رساندن دلایل پناهندگی‌شان سخت کرده است،

سعی کنید نماینده‌ای حقوقی و آشنا به دلایل پناهندگی زنان داشته باشید.

Read more …

زیرسن

موضوع کودکان بدون همراه در سوئد، بحث های زیادی برانگیخته است و بسیاری از اهالی این کشور شروع به کار تخصصی در این زمینه کرده اند، کارهایی نظیر ممدکاری اجتماعی در پناهنگاه های مخصوص این کودکان. اگر کمتر از هجده سال سن دارید و بدون والدین خود به سوئد آمده اید، کودک بدون همراه محسوب می شوید. در این کشور اقامتگاه های مخصوص کودکان و جوانان وجود دارد و در صورتی که کودک بدون والدین یا هر سرپرست دیگری باشید، برایتان سرپرست انتخاب می شود. در اولین مراجعه به اداره مهاجرت، درخواست پناهندگی شما ثبت شده و از شما عکس و اثرانگشت گرفته می شود.

Read more …

مدت بازداشت و دادگاه درسوید 

در صورت بازداشت شدن، همواره از این حق برخوردارید که در رابطه با بازداشتتان،  نماینده حقوقی داشته باشید. به این معنی که وکیلی داشته باشید که روی پرونده بازداشت یا آزادی شما کار کند.

 اگر به هنگام بازداشت توسط پلیس، اعلام نکنید که می‌خواهید مستقیما وکیل خود را انتخاب کنید، یا پلیس، یا اداره مهاجرت برای شما وکیل خواهند گرفت. اگر از نماینده حقوقی خود راضی‌ نباشید، عوض کردن وکیل در مراحل بعدی‌، معمولاً کار دشواری است.

Read more …

سوئد < رد مرز

رد مرز آخرین مرحله زنجیره تدابیر مؤثر مقامات مرزی یک کشور می باشد. سازمانهایی هستند مانند AMD یا حرکت بر ضد رد مرز که با انتشار اطلاعات بین عموم و فشار آوردن بر شرکتهایی که این فرایند را همراهی می کنند و تظاهرات و سد راه افرادی که رد مرز می شوند؛ به صورت فعالانه دستگاه رد مرز را به چالش می کشند

Read more …

الحاق به خانواده در سویدن

در جولای 2010 قوانین جدیدی در ارتباط با والدینی که فرزندشان در سوئد است، به اجرا گذاشته شد. افرادی که درخواست پیوستن [به خانواده] داده و فرزندی دارند، از بازگشت به کشور خود برای تسلیم درخواست اقامت معاف شدند. علیرغم این تغییر در قانون، ممکن است اعضای خانواده کماکان در طول روند رسیدگی به درخواست از هم جدا شوند 

Read more …

خدمات پزشکی/ درمانی سوید

از اول ژوییه 2013، قانون جدیدی در رابطه با بهداشت و درمان برای افراد بدون مدارک مقیم سوئد برقرار است. این قانون به خاطر این صادر شد که در بیانیه مشترکی کارکنان  بخش پزشکی اعلام کردند "دیگر بین بیماران خود تفاوتی قائل نخواهند شد" و دولت در آن زمان پاسخ داد :"اگر آنها از قوانین پیروی نکنند بهتر است آنها را تغییر دهیم".

Read more …

سوئد >كار

آثار قانون كار مصوب سال ٢٠٠٨ بسيار مورد توجه قرار گرفته است. قوانين مصوب سال ٢٠٠٨ شرايط استخدام نيروي كار بسيار ارزان قيمت خارج از اتحاديه اروپا را براي كارفرمايان محيا كرده است. به همين دليل شرايط كار براي كساني كه به سوئد مي آيند بسيار سخت و مشابه به برده داري مي باشد. كارگراني كه با اجازه كار موقت وارد سوئد مي شوند به طور كامل به كارفرماي خود وابسته هستند. به همين دليل   به محض اينكه نياز كارفرما از نيروي كار برآورده شود و يا كارگران درخواست حقوق بهتري بكنند هميشه امكان اخراج (ديپورت) توسط كارفرما براي كارگران وجود دارد. 
قوانين جديد مربوط به سياست هاي مهاجرتي پارلمان سوئد در اكتبر ٢٠١٥ شامل تعداد زيادي استثنا در زمينه حقوق كارگران مهاجر مي باشد.

Read more …