بررسی اجمالی درآلمان

last update: February 2016

پناهندگان یا مهاجرانی که از کشورهای خارج از اتحادیه‌ی اروپا می‌آیند، معمولن می‌توانند با ارائه‌ی درخواست پناهندگی یا ازدواج در آلمان، اقامت موقت یا دائم بگیرند. اخذ اقامت از طریق قرارداد کاری-به جز برای تعداد کمی از متخصصین با شایستگی کاری بالا-کمابیش غیرممکن است.

از سال 2014 و پس از اوج گرفتن شمار مهاجرین در طول "تابستان مهاجرت"، در اکتبر 2015 نسبت به قبل، تعداد بسیار بیشتری در این کشور درخواست پناهدگی کرده‌اند. این امر منجر به برخی تغییرات، به خصوص در رابطه با پذیرش اولیه هفته‌ها و ماه‌های ابتدایی که افراد باید در مراکز پذیرش عمدتن شلوغ و پرازدحام بمانند و طول روند پناهنجویی شده است که بسته به کشوری که پناجویان از آن می‌آیند، متفاوت است.

دینامیک سخت‌تر کردن قوانین در این کشور در جریان است که منجر به ایجاد دشواری‌های بیشتری برای پناهنجویان می‌شود- اما در عین حال، این قوانین دشوارتراغلب به کندی به مرحله‌ی اجرایی می‌رسند یا به واسطه‌ی واقعیت مبارزات مردمی، شکست می‌خورند. برای مثال: در تابستان 2015، دولت آلمان تصمیم گرفت محدودیت‌های اعمالی بر روی افرادی که تحت خطر دیپورت به واسطه‌ی قانون دابلین هستند را تشدید کند و قوانین بازداشت را سخت‌تر نماید. فقط چند هفته بعد، بعد از تظاهرات "امید" پناهجویان که از ایستگاه قطار بوداپست آغاز شده بود، مرزهای آلمان بازشد. از آن زمان تا کنون، سیستم دابلین برای اغلب کسانی که از راه بالکان به این کشور آمده‌اند، کارایی ندارد.

از سپتامبر 2015، کنترل پلیس در مرز آلمان و اتریش دوباره اجرا می‌شود، و کنترل افراد در داخل خاک کشور در قطارها، ایستگاه‌ها و داخل شهرها بیشتر شده و به شدت رایج است. ولی بعد از تسلیم درخواست پناهجویی در آلمان و نه در دیگر کشورها! و ثبت نام، افراد معمولن باید به محل دیگری منتقل شوند. و به احتمال زیاد، بیش از ده‌ها هزار نفر از مهاجرین بدون اوراق هویت، عمدتن با حمایت هموطنان خود در شهرهای بزرگ این کشور، کار و زندگی می‌کنند

پروژه‌های پزشکی/درمانی یا خدمات و سرویس‌های مشاوره توسط گروه‌های ضد نژاد‌پرستی، ان‌جی‌او‌ها و اتحادیه‎ها، و گروه‍های خود‌سازمان‌یافته‌ی مهاجرین ارائه می‌شود. اغلب این پروژه‌ها هم برای مهاجرین با اوراق هویت است، هم مهاجرین بدون اوراق. فهرست تماس با این مراکز و گرو‌ه‌ها را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

هر فرد بدون اوراق هویت که توسط پلیس توقیف می‌شود چه در مرز، چه داخل خاک کشور، حق دارد تقاضای پناهندگی کند. مدت زمان بازداشت معمولن نباید زیاد طول بکشد. درخواست پناهجویی باید به مراکز پذیرش ارسال شوند: وقتی به پلیس می‌گویید که می‌خواهید درخواست پناهندگی کنید، معمولن به شما نشانی نزدیک‌ترین مرکز پذیرش را می‌دهند.

از آنجایی که سهمیه‌ی پذیرش به سیستمی وابسته است که افراد را در تمامی شهرهای آلمان توزیع می‌کند، هیچ تضمینی نیست که بتوانید در همان شهری بمانید که در آنجا درخواست پناهندگی کرده‌اید. در حال حاضر، بسیاری از افراد مجبورند هفته ها یا حتی ماه‌ها در مراکز پذیرش اولیه بمانند. شرایط زندگی در این مراکز اغلب دشوار است: افراد قبل از انتقال به کمپ نهایی در ورزشگاه یا حتی چادرهایی به سر می‌برند که در آنجا حوزه‌ی خصوصی ندارند و با مشکلات گوناگونی مواجه می‌شوند. اغلب پناهجویان در طول روند پناهجویی باید در کمپ هایی زندگی کنند که عمدتن در مناطق دورافتاده هستند. در طول سه ماه اول اجازه‌ی کار ندارند و کمک‌های دولتی حداقلی است کمک‌ هایی نظیر بسته‌ی غذا یا پول.

اگر قبل از آمدن به آلمان، در کشور دیگری از اتحادیه‌ی اروپا اثر انگشت داده‌اید، ممکن است تحت خطر دیپورت باشید. مبنای این خطر، قانونی است که اصطلاحن قانون دابلین نامیده می‌شود. تا امروز، دیپورت به یونان به صورت کلی موقتی متوقف شده است یعنی اگر در یونان اثرانگشت داشته باشید، به آنجا دیپورت نمی‌شوید ولی این توقف در مورد بقیه کشورهای اتحادیه‌ی اروپا، صدق نمی‌کند. با این وجود راه‌های بسیاری برای جلوگیری از دیپورت تحت قانون دابلین وجود دارد و درصد کمی از افراد در نهایت دیپورت می‌شوند. با این حال، مهم است که اطلاعات لازم در این مورد را کسب کرده و آماده باشید. اطلاعات مفیدی در مورد جلوگیری از دیپورت تحت قانون دابلین را می‌توانید اینجا پیدا کنید.

مدت زمان روند پناهجویی قبال محاسبه نیست. بعضی موافع چند ماه طول می‌کشد، بعضی مواقع یک تا حتی دو سال. برای آن دسته از پناهجویان که از مناطق جنگی یا کشورهای دیکتاتوری می‌آیند شانس گرفتن اقامت دائمی و یا حد عقل اقامت بشر دوستانه بد نیست البته چنین چیزی به پرونده‌ی هر فرد و آمادگی برای مصاحبه بستگی دارد! اولین مصاحبه برای تمام طول روند پناهجویی بسیار حائز اهمیت است و باید برای آن از قبل آمادگی کامل داشته باشید. در اینجا می‌توانید توصیه‌هایی مفیدی برای روند پناهجویی بخوانید. پول وکیل باید توسط خود پناهجو پرداخت شود.

به آن دسته از پناهندگانی که به هردلیل دیپورت نمی‌شوند، وضعیت بسیار متزلزل "تحمل" (دولدونگ) اعطا می‌شود. مرحله بیشتر ساختن گروپ‌های خاص کا سال‌های متوالی را با وضعیت " تحمل" زندگی کردا اند کمتر شده است. قانونی ساختن مهاجران بدون اورق هویت با هیچ وجه صورت نمگیرد.

سیستم بازداشت و دیپورت بسیار منظم است دولت مردان آلمان انرژی زیادی برای بیرون کردن مهاجرین و پناهنده‌ها از این کشور می‌گذارد و از پرداخت هیچ هزینه‌ای ابا ندارد. مثلن از با استفاده از پرواز‌های دیپرتی برای دیپورت افراد استفاده میکنند. هرگز با کارمندان اداره مهاجرت اعتماد نکنید Ausländerbehörde (اوسلندربهورده) اعتماد نکنید،اگر وضعیت اقامت امنی ندارید، بهتر است همراه یک دوست یا کسی که به شما کمک می‌کند، به آنجا بروید!

برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید:

http://w2eu.info/germany.en.html

Go back