دوبلین 3 آلمان

update: 20/04/2016

در اوایل سال میلادی 2016 وزارت داخلی کشور آلمان اعلام کرد که ، توقف موقت در اجرای اخراج دوبلین را ، تمدید  می کند و برای یک دوره شش ماهه دیگر ، کسی به یونان بازگردانده نخواهد شد . به این معنی که : حداقل از سال 2011 میلادی تا June 2016 کسی از آلمان به کشور یونان اخراج نمی گردد (تحت قانون دوبلین) . تا به امروز مبهم است که ، پس از تاریخ June 2016  چه اتفاقی خواهد افتاد .

بجز یونان ، به کشور دیگری توقف اخراج وجود ندارد . اما بازگرداندن تحت دوبلین (همچنین به ایتالیا ، مجارستان ، بلغارستان ، مالتا و ... ) بیشتر و بیشتر شده و در مجادله و اعتراض قرار گرفته . برخی از دادگاهها در تعدادی از موارد(case) خاص ، تصمیمی برخلاف اخراج دوبلین گرفته اند . خصوصا در بعضی موارد(case) که مراجع تشخیصشان آسیب پذیر بودن متقاضی بوده (افراد زیر سن قانونی،خانواده هایی که فرزند کوچک دارند،کسانی که مشکل جدی سلامتی یا مجروحیت دارند) افراد زیر سن قانونی یا خانواده هایی که فرزند کوچک دارند به کشور مالتا بازگردانده نخواهند شد . اگرشما در کشوری بجز یونان انگشت نگاری شده اید ، حتما با یک وکیل متخصص یا یک گروه مشاوره ، تماس بگیرید . حتی اگر سابقه انگشت نگاری شما یافت شود و مراجع تصمیم به اخراج شما به کشوری اروپایی دیگر، بگیرند، بازهم این احتمال وجود دارد که بتوان از بازگرداندن شما ، ممانعت به عمل آورد . اگر شما موفق نشدید که به طریق قانونی ، راهی برای حل این مشکل پیدا کنید ، روشهای دیگری برای اخراج نشدن وجود دارد . در متن زیر پیشنهادهای مفیدی می توانید بیابید :

قوانین دوبلین چگونه اجرا می گردند ؟

معمولا ، مراجع درهنگام نام نویسی،ازشما اثرانگشت می گیرند وازطریق بانک اطلاعاتیEurodac  (سیستم کامپیوتری) مورد بررسی قرار می دهند تا مشخص شود که آیا شما در کشوراروپایی دیگری هم انگشت نگاری شده اید ؟  همچنین در مورد مسیری را که شما طی کرده اید و از آن طریق به این کشور راه یافته اید ، خواهند پرسید . سپس بر مبنای اطلاعات جمع آوری شده ، آنها مشخص خواهند کرد که مسؤلیت رسیدگی به تقاضای پناهجویی شما ، به عهده آنان است یا کشور دیگری ( کشوری که شما سابقا از آنجا عبور کرده اید ) . اگر آنها انگشت نگاری شما را بیابند و یا به اطلاعاتی دست پیدا کنند که ثابت کند ، شما پیش از ورود به آلمان ، در کشور اروپایی دیگری بوده اید (بجز یونان) ، از آن کشور خواهند خواست تا شما را به آنجا بازگرداند . اگر در مدت قانونی مقرر ، آن کشور امتناع نکند و یا هیچ پاسخی ندهد ( پس از گذشت مدت زمان 4 ماه بعد از انگشت نگاری شما در آلمان ) شما نامه ای مبنی بر اینکه در فهرست اخراج قرار گرفته اید، دریافت خواهید کرد .

 خبرخوب اینست که : در برخی از موارد (case) اشخاصی که در کشور پیشین می باید انگشت نگاری می شدند ، سرانجام به آنجا بازگردانده نخواهند شد . با توجه به تجربیات ما ، خصوصا در سال 2015 ، حتی می توانیم بگوییم که اخراج افراد ، کمتر و کمتر شده . سوابق انگشت نگاری درEurodac را نمی توان محو یا حذف کرد ، اما یک محدوده زمانی مشخص برای اخراج کردن ، وجود دارد . بنابراین به عنوان مثال اگر قرار باشد یکی از کشورهای بلغارستان ، ایتالیا ، مجارستان و ... مسؤل رسیدگی به تقاضای پناهجویی شما گردند ، اخراجتان از آلمان باید در طول یک مدت زمان 6 ماهه انجام پذیرد .      مهم : این مدت زمان شش ماهه از هنگام ورود به کشور قبلی محاسبه نمی گردد ، بلکه از تاریخی آغاز می گردد که در فایل اطلاعات شما در اداره مهاجرت مشخص و ثبت شده . برای آگاهی از مهلت زمانیتان نیاز به کمک دارید . اگر شما مخفی شده باشید ، این مهلت زمانی می تواند تا به هجده ماه هم برسد ، به این معنی که : نظر مراجع این باشد که شما در مکانی مخفی شده بوده اید .

 اطلاع : افراد زیر سن قانونی و بدون همراه (سن کمتر از 18 سال) ، در کشورخاصی ، برایشان مدت زمان قانونی توقف ، مشخص نگردیده . آنها در اروپا در چند نوبت می توانند تقاضای پناهجویی کنند . تا زمانی که نامه ای دریافت نکنند ، می توانند آزادانه در کل اروپا تردد کنند . اگر چنین فردی (زیرسن قانونی) در اولین کشور ورودیش به اروپا ،انگشت نگاری شده باشد و درآنجا اشتباها او را به عنوان شخصی بزرگسال ثبت کرده باشند ، بعد در آلمان به عنوان زیر سن قانونی نام نویسی گردد ، به کشور ابتدایی اخراج نخواهد گردید . در جریان باشید ، این مواردی که توضیح داده شد در تمام کشورهای اروپایی جاری نمی باشد . به عنوان مثال ما می دانیم که کشور هلند ، سن ثبت شده پناهجو را در اولین کشور اروپایی که مورد مصاحبه قرار گرفته ، قطعی می داند و به آن رجوع میکند . به این معنی که : به فرض اگر شما در بلغارستان به عنوان فردی بزرگسال ثبت و نام نویسی شده باشید ، در هلند نیز یک فرد بزرگسال تلقی خواهید گردید . دقت داشته باشید ، تا پیش از اینکه از سن هجده سال بزرگتر شوید ، در یکی از مراکز مجاز پناهجویی ، تقاضای خود را به ثبت رسانیده و تشکیل پرونده بدهید . در نظر داشته باشید که پس از مدتی شما بزرگتر خواهید شد و توسط مراجع برایتان آزمایش تشخیص سن ، مقرر خواهند کرد و آن زمان هست که دیگر شما را به عنوان شخص زیر سن قانونی ، ثبت نخواهند کرد و شما در خطر اخراج تحت دوبلین ، قرار خواهید گرفت .

اگر قرار باشد من را احتمالا به کشور دیگری که در آنجا نیز قوانین دوبلین جاری هست اخراج کنند ، چه کاری باید انجام دهم ؟

شما در این جا اطلاعات مفیدی خواهید یافت ، از چه راهی می توان از اخراج تحت دوبلین از کشور آلمان ، برحذر ماند . در حالت هایی این امر امکان پذیر است و شما اطمینان خواهید داشت که بدلایل زیادی ، اخراج نخواهید گردید .

چگونه انجامش دهیم :

1 ) گروه خودتان را تشکیل دهید  !

اگر بتوانید گروهی را تشکیل دهید ، مانند بیشتر تلاش ها ، موفق خواهید بود . برای گروهتان به تعدادی افراد متخصص نیاز دارید : مشاورهایی که اطلاعات کافی در مورد اخراج های تحت دوبلین داشته باشند و بدانند چگونه می توان ممانعت به عمل آورد و به احتمال زیاد یک وکیل و همچنین یک پزشک خوب یا روانشناس نیز لازم است ومهمتر از هر چیزی دوستانی که از شما حمایت کنند و باعث دلگرمیتان باشند .

2) گذشته خود را مستند سازی کنید . به عنوان مثال در ایتالیا یا بلغارستان ، در کشوری که مورد تهدید اخراج قرار گرفته اید !

برای مستند سازی شرایط بد زندگی ، بد رفتاری و نقض حقوق انسانی که باعث آزار و رنجش شما در کشوری که قصد اخراجتان را داشته ، شما باید عکسها و هرگونه مد رکی را که شهودی بر مشکلاتتان بوده  جمع آوری کنید .  اگر بیمار ویا مجروح بوده اید و از نهادهای مردمی (NGOs) نامه ای و یا از پزشکان گزارشی دریافت کرده اید ، از آنها کپی گرفته و نگهدارید و یا اینکه در صورت امکان در صفحه ی فیس بوک شخصیتان یا در ایمیلتان ذخیره کنید تا در صورت لزوم بعدا بتوانید از آنها استفاده کنید . بهتر است که : از قبل شرح سختی هایی را که در طول مسیر و تمام مشکلاتی را که مواجه بوده اید تا به اروپا برسید ، مکتوب نمایید . ممکن است حادثه هایی یا جراحتهایی را که در طول راه متحمل شده اید ، از نظر شما مهم نباشند ، اما توسط وکیلتان می تواند مورد ادعا قرار گرفته و جهت جلوگیری از اخراجتان استفاده گردد . هر چقدر که ممکن است زودتر اطلاعات و شرح وقایع گذشته خودتان را بطور کامل یادداشت کنید ، زیرا هرچقدر که زمان بگذرد ، شما موارد بیشتری را فراموش خواهید کرد . مثلا ممکن است بعضی اشخاص نام زندانی را که در آنجا محبوس بوده اند و یا تاریخ بازداشت شدنشان را فراموش کنند . تجربه های شخصی که شما حتما باید به آنها توجه داشته باشید : اگر شما را در مرز ، با زور به عقب رانده باشند ، چنانچه پلیس یا نیروهای نظامی به شما ضربه یا لگد زده باشند و یا اینکه تهدیدتان کرده باشند ، اگر زندانی شده باشید و یا برای مدتی طولانی بدون سرپناه و غذا مانده باشید ، در صورتی که با مشکلات زیادی مواجه بوده اید که باعث شده باشد ، نتوانسته باشید آینده تان را در آنجا بسازید .

3) با گروههای پشتیبانی تماس بگیرید و پس از ورود به دنبال مشاوره و کسب اطلاعات باشید !

اگر شما مجبور باشید ، به عنوان مثال در ایتالیا ، مجارستان ، بلغارستان ، کروواسی یا هر کشور دیگری که متعلق به اتحادیه اروپا باشد ، اثر انگشت دهید ، بهتر است هر چه سریعتر با گروههای پشتیبانی کننده واقع در شهری که اکنون در آن هستید ، تماس بگیرید و در بیشتر مواقع شما به یک وکیل هم نیاز دارید . برای ممانعت از اخراج تحت قانون دوبلین 3 ، از گروههای پشتیبانی ، برای یافتن و تماس با وکیلهایی خوب و با تجربه ، مشاوره بگیرید . تعدادی آدرس تماس مفید در کشور آلمان در درگاه  اینترنتی زیر موجود است :

http://w2eu.info/germany.en/articles/germany-contacts.en.html

و یا با این آدرس تماس برقرار کنید :                                                  proasyl@proasyl.de

آنها می توانند شما را راهنمایی کنند که چگونه یک مرکز مشاوره یا یک وکیل خوب و قابل اعتماد در نزدیکی محل زندگیتان بیابید .

 

4) برای خود وکیلی گرفته و در مقابل دادگاه از حقوق خود دفاع کنید !

وکلای خوب در طی مراحل پرونده تان بسیار کارایی دارند ، اما برای یافتن وکلای باتجربه و آشنا با قوانین دوبلین حتما مشورت کنید . معمولا آنها  برای حمایت  از  پرونده تان (case) هزینه  دریافت می کنند . حتی اگر شما کمبود مالی داشته باشید ، احتمالا خواهید توانست به صورت اقساط ماهانه از منبع کمک مالی رفاهی ، پرداخت کنید . توجه داشته باشید که سرمایه گذاری روی این مطلب ، بسیار منطقی است . وقتی که شما نامه ای مبنی بر اخراج از کشور ، دریافت کنید ، در آخرین لحظات قرار دارید و حتما هرچه سریعتر برای دریافت کمک ، با یک وکیل ارتباط برقرار کنید . او فقط تنها یک هفته فرصت دارد تا در دادگاه برای شما در برابر اخراجتان تقاضای تجدید نظر و بررسی مجدد کند . بهترین کار اینست که شما از قبل برای خود وکیلی انتخاب کنید و در این صورت آمادگی کامل را خواهید داشت تا در دادگاه در برابر اخراجتان از خود دفاع کنید .  تا به آخرین لحظات صبر نکنید ! قضات دادگاه می دانند که شرایط برای پناهجویان در کشورهای مجارستان ، ایتالیا ، بلغارستان یا مالتا خیلی بد است، پس شانس عدم اخراج تحت دوبلین را اغلب به پناهجویان می دهند.اما دربین دادگاههای مختلفی که وجود دارد، تفاوت نظر می باشد و شما نمی توانید دادگاهی را که برای شما حکم می دهد ، انتخاب کنید . در مورد مراحل قانونی متن زیر را بخوانید :

5) در صورتی که شما مشکل پزشکی ( بیماری ) یا روانی دارید ، یک پزشک یا روان پزشک خوب بیابید !

برای تجدید نظر و بررسی مجدد حکم اخراجتان ، بسیار مهم است که روی آسیب پذیریتان تاکید داشته باشید و یا اینکه اگر شما بتوانید شواهدی را عرضه کنید که : شرایط زندگی در کشوری را که قرار است به آنجا اخراج گردید ، آنقدر نامناسب و زیرسطح استاندارد می باشد ، که شما نمی توانید به آنجا باز گردید . گروه های آسیب پذیر مانند خانواده ها با کودکان  زیر 2 سال ، اشخاص بیمار جسمی ، بیمار ذهنی و مادران تنها ، احتمال اخراج نشدنشان بیشتر است . از آسیب پذیری خود یک مستند سازی خوب آماده کنید . وکلا برای دعوی در دادگاه و دفاع از شما به اسناد نیازمندند . بنابراین زودتر شروع به جمع آوری نظرات پزشکان ، روان شناسان ومدد کاران اجتماعی کنید .

6) در اولین مصاحبه تان در صورتی که در آلمان پیوندی فامیلی دارید ، مطرح نمایید !

اگر عضوی از خانواده شما در آلمان است ، برای وکیلتان و مراجع توضیح دهید که چرا شما روی کمک خویشاوندتان حساب می کنید و یا چرا آنها به شما تکیه دارند . این وابستگی می تواند به عنوان مطلبی دیگر از ادعای شما مبنی بر اینکه نمی توانید به کشور اروپایی دیگری بازگردید،پشتیبانی کند . اگر شما مادری سالخورده دارید که نمی تواند از خود مراقبت کند یا خویشاوندی زیر سن قانونی که عضوی از خانواده اش در آنجا حضور ندارند . چنانچه هر گونه رابطه خانوادگی را عنوان کنید خوب است . مراجع تصمیم خواهند گرفت که بخاطر پیوند خانوادگی ، مراحل دوبلین را اجرا نکنند .

7) حتی اگر در دادگاه نهایتا تصمیم به اخراج شما گرفته شود بازهم  هنوز راههای دیگری برای پیشگیری از اخراج شما  وجود دارد :

تعدادی افراد می توانند از اخراج تحت دوبلین ممانعت به عمل آورند ، حتی پس از اینکه دادگاه تصمیمهایی منفی بگیرد.برای اخراج یک محدوده زمانی مشخص وجود دارد: از آن لحظه ای که آلمان مسؤل رسیدگی به تقاضای پناهجویی شما گردد ویا پس ازاینکه به تقاضای شما پاسخ منفی دهد ، مراجع مربوطه باید در یک مدت زمان 6 ماهه ، اخراج از کشور را عملی سازند . پس از اتمام این مدت زمان ، آلمان مسؤل خواهد بود . بنابراین هستند افرادی که بتوانند از این محدوده زمانی ، فراتر بروند .

الف ) آنهایی که بیمار هستند " جسمی یا ذهنی ، روانی " و بیماریشان در آن حدی است که قادر به مسافرت نمی باشند (حالت ذهنی،روانی : شما برای خود یا دیگران خطر آفرین باشید ؛ حالت جسمی : بیماری قلبی )

ب ) آنهایی که در برابر اخراج شدن مقاومت کرده اند و هم اکنون برای مراجع ، دیگر دیر شده و نمی توانند تا پیش از موعد مقرر ، پروازی رزرو کنند ( اولین تاریخ پرواز هواپیما پس از آن مدت زمان شش ماهه می باشد )

پ ) برخی از کلیساها به پناهجویان و مهاجرانی که در تهدید به اخراج شدن قرار دارند،پناه می دهند . این مکانها به این اسم نامیده می شوند :  کلیسا پناهجویی .  برای یافتن چنین کلیساهایی که به شما کمک کنند ، از دوستانی که در منطقه فعلی شما قرار دارند ، اطلاع کسب کنید .

ت ) اگر تصمیمی سیاسی در بین است ، یا قرار است که چنین باشد ، رأی و تصمیمهایی گرفته می شود تا مسؤلیت رسیدگی به درخواست پناهجویی شما ، به عهده کشوری بگذارند که در ابتدا شما به آنجا وارد شده اید . در تمام این مراحل شما نیاز به گروهی از دوستان خوب دارید تا از شما پشتیبانی کنند .

توجه  :  در آلمان هم اکنون تعدادی تقاضای پناهجویی جدید وجود دارد ، به همین دلیل سیستم پذیرش پناهجو شامل بخش نام نویسی و تطبیق اثر انگشت ، بعضی مواقع هفته ها یا ماهها مسدود می باشد . بعضا نتیجه این تاخیرها باعث می شود که مد ت زمان مقرر و تعیین شده در قانون مربوط به اخراج تحت دوبلین ، به انتها برسد و در نتیجه بازگرداندن اجباری مبنی بر اثر انگشت ، دیگر قابل اجرا نباشد .هر چقدر که بیشتر زمان بگذرد ، برای شما بهتر است . اما وکیلتان شخصا باید با کسب اجازه ، پرونده شما را بررسی کند و ببیند که محدوده مدت زمانی شما چگونه است .

برای شما آرزوی خوش شانسی و انرژی بیشتر دارم .  

گامهایی قانونی در مقابل اخراج ، که می توان با کمک یک وکیل برداشت .

اگر شما نمی خواهید که اخراج شوید ، می توانید تلاش کنید تا اداره فدرال مهاجرت و پناهجویان (Bundesamt) را متقاعد کنید که : آنها بند حاکمیت (the sovereignty clause)  را در نظر گرفته و به مراحل پناهجویی ، در آلمان رسیدگی کنند ، گرچه این کاری مشکل است .

در بسیاری از حالتها (case) شما باید به یک دادگاه اجرایی مراجعه کنید و تقاضای تعلیق اخراج نمایید ، تا اداره فدرال مهاجرت و پناهجویان ملزم به انجام مراحل پناهجوییتان در کشور آلمان گردد .

پیش  از اینکه شما  اخراج  گردید ، یک نامه  زرد رنگ بزرگ  که حکم اخراج  از کشور (Abschiebebescheid) است ، دریافت خواهید کرد . شما باید ظرف دو هفته پس از دریافت این نامه ، از طریق اداره محلی خود ، تقاضای تجدید نظر در مقابل اخراجتان بکنید . محدوده زمانی شما از تاریخ مرقوم شده بر روی نامه زرد رنگ آغاز می گردد ، دقت داشته باشید این مدت زمان از وقتی که شما نامه را می یابید شروع نمی گردد . پس شما باید هر روز صندوق پستی خود را چک کنید  تا زمان را از دست ندهید . مشکل اینجاست که ، گرچه شما به این حکم اعتراض کرده باشید ولی این اقدام هیچ گونه پیشگیری از اخراجتان نخواهد کرد . به این معنی که : تا زمانی که دادگاه به اعتراض شما هرگونه پاسخی دهد ، حکم اخراج پابرجا وعملی است. گرچه ،همچنین شما برای تعلیق اخراجتان می توانید یک تقاضای تجدید نظر فوری(Eilantrag fur aufschiebende wirkung) ،  تسلیم نمایید .  به این صورت که از دادگاه می خواهید  تا جهت تعلیق ، یک حکم فوری صادر کند . دقت داشته  باشید که برای تسلیم  این تقاضای حکم تعلیق فوری ،  شما از تاریخ مندرج  بر روی  حکم اخراجتان فقط تا مدت زمان یک هفته فرصت دارید . این تقاضای تجدید نظر باید دلیلی مؤثر و قوی داشته باشد . شما باید هر چه زود تر با یک وکیل تماس گرفته وبا وضوح و دلایل آشکار برایش توضیح دهید که چرا نمی خواهید از آلمان اخراج گردید . به عنوان مثال توضیح دهید که در کشور تحت دوبلین دیگر ، چه اتفاقی برای شما خواهد افتاد . 

اگر شما بیمار، ناتوان یا مجروح هستید ، برای اثباتش باید از یک پزشک مدرکی دریافت کنید . اگر پناهجویان دیگری نیز در همین شرایط قرار دارند و حالشان خوب نیست و خودشان نمی توانند تقاضای کمک کنند ، لطفا به آنها کمک کنید تا خود را به یک مرکز مشاوره ، دکتر یا وکیل برسانند .

اگر تقاضای تجدید نظر فوری  ، پذیرفته نشد ، شما می توانید یک شکایت نامه به دادگاه اساسی آلمان تسلیم نمایید و اگر این شکایت توسط این دادگاه هم پذیرفته نشد ، شما می توانید شکایتی دیگر به دادگاه حقوق انسانی اروپا ارائه کنید . انجام این مراحل در تمامی حالتها (case) جوابگو نیست و شما باید با وکیل صحبت کنید و ببینید که آیا نظر او در این موارد مثبت است یا نه ؟

چگونه در آخرین لحظات در برابر اخراج مقاومت کرد :

اگر که دیگر برای انجام مراحل قانونی دیر شده و شما در شرف اخراج قرار دارید ، جهت کسب اطلاع بیشتر در مورد اینکه تا چه حد مقاومت در برابر اخراج ، می تواند برایتان ارزش داشته باشد ، به آدرس زیر مراجعه کنید :

http://w2eu.info/germany.en/articles/germany-deportation.en.html

 

 

 

 

 

Go back